ویجیاتو/ اگر اهل بازی‌های آنلاین و رقابتی باشید، تنظیمات مربوط به نوع برگردان نشانی شبکه یا به عبارت‌ ساده‌تر همان NAT Type یکی از بزرگترین مشکلاتی است که بسیاری اوقات با آن دست و پنجه نرم خواهید کرد. اینترنتی که از آن استفاده می‌کنیم، نسبت به میزان تقاضا IP بسیار محدود است. بنابراین امکان آن وجود ندارد تا آدرس مجزایی برای هر وسیله‌ای که به اینترنت متصل شود، در نظر بگیریم.

اما NAT یا Network Address Translate برای حل این مشکل، چندین آدرس آی پی شخصی برای هر دستگاه تعریف می‌کند اما این آدرس‌ها در نهایت به یک آدرس عمومی تبدیل شده و به این وسیله دستگاه‌های مورد نظر به اینترنت متصل می‌شوند. اما خود NAT می‌تواند در سه حالت مختلف تنظیم شود که تفاوت بین آن‌ها بیشتر به میزان دسترسی ممکن محدود می‌شود.

برای مثال اگر تنظیمات NAT روی حالت سوم یا Strict باشد، در هنگام استفاده از پلی استیشن 4 احتمالا به فروشگاه کنسول دسترسی پیدا نخواهید کرد و مهم‌تر از آن در صحبت کردن با دیگران به مشکل بر می‌خورید. به طور کلی NAT می‌تواند در یکی از سه حالت زیر تنظیم شود:

NAT Type 1- Open (باز)
NAT Type 2- Moderate (معتدل)
NAT Type 3- Strict (سخت‌گیر)
احتمالا فکر می‌کنید که حالت باز یا همان Type 1 ایده‌آل‌ترین است اما راستش را بخواهید هیچ وقت توصیه نمی‌کنیم که روتر خود را در این حالت قرار دهید. نوع اول شاید قطع ارتباط‌های غیر ضروری را حذف کند اما شبکه شما را کاملا آسیب‌پذیر خواهد کرد. بهترین حالت در نتیجه نوع دوم آن یعنی Moderate است.

بنابراین ما هم در ادامه می‌خواهیم آموزش دهیم که چگونه NAT Type پلی‌ استیشن 4 یا ایکس باکس وان خود را روی حالت دوم قرار دهید.

چگونه بفهمیم NAT Type کنسولمان چیست؟

اگر می‌خواهید بدانید در حال حاضر پلی استیشن 4 روی چه حالتی از NAT تنظیم شده، کافیست به منوی تنظیمات رفته و گزینه Network‌ را انتخاب کنید. حالا از بین 4 گزینه پیش رو، وارد آخرین مورد یعنی View Connection Status شوید. در این قسمت وضعیت کلی اینترنت شما روی کنسول نشان داده می‌شود که یکی از موارد آن NAT Type است.

در ایکس باکس وان نیز تقریبا وضعیت به همین شکل است و می‌توانید با ورود به تنظیمات و انتخاب گزینه Network Settings، از وضعیت NAT Type کنسول با خبر شوید.

اگر NAT Type شما از نوع 1 یا Open باشد، بهتر است هر چه سریع‌تر آن را تغییر دهید، زیرا همانطور که در بالا هم اشاره شد، در چنین شرایطی دیگران راحت‌تر می‌توانند به اینترنت شما متصل شده یا به اصطلاح آن را هک کنند. اگر هم دیدید NAT Type عدد 3 یا Strict را نشان می‌دهد، احتمالا در آنلاین بازی کردن و متصل شدن به PSN مشکلی نداشته باشید اما قادر به صحبت کردن با بقیه دوستان خود نخواهید بود.

چگونه NAT Type را تغییر دهیم؟

تغییر دادن NAT Type کنسول‌ها اما چندان به سادگی چرخیدن در منوی کنسول و تغییر دادن تنظیمات نیست. برای درست کردن آن باید وارد مودم یا روتر خود شده و برخی از تنظیمات آن را در پنل ادمین تغییر دهید. بنابراین راهکارهای زیر شاید برای هر روتر متفاوت باشد اما پایه و اساس تنظیمات همه آن‌ها یکی است.

اولین کاری که باید انجام دهید این است که وارد پنل ادمین یا همان تنظیمات مودم خود شوید. برای وارد شدن باید آدرس URL آن را در مرورگر خود تایپ کنید، آدرس مورد نظر هم حتما روی جعبه مودم نوشته شده اما در حالت پیش فرض و در بیشتر موارد آدرس آن 192.168.1.1 است.
بعد از تایپ کردن آدرس درست، از شما خواسته می‌شود تا نام کاربری و رمز عبور را وارد کنید. این نام کاربری و رمز عبور هم احتمالا روی پشت جعبه مودم یا دفترچه همراه آن حک شده باشد.
حالا که وارد پنل شدید، دنبال بخشی از تنظمیات بگردید که اجازه می‌دهد گزینه Universal Plug and Play یا به اختصار UPnP را فعال کنید. معمولا این گزینه در بخشی به نام Media یافت می‌شود. اگر در بخش تنظیمات چنین بخشی را پیدا نکردید، ممکن است تنظیمات مورد نظر با همان UPnP ثبت شده باشد.


بعد از آنکه UPnP فعال شد، دو راه برای تغییر NAT وجود دارد. اگر DMZ یا Demilitarized Zone شبکه شما فعال باشد، می‌توانید NAT را از طریق آن تغییر دهید اما این روش را توصیه نمی‌کنیم چرا که سیستم شما را کاملا در برابر تهدید‌ها و خطرهای امنیتی آسیب‌پذیر می‌کند. در عوض بهتر است که پورت‌های به خصوصی را در پلی استیشن 4 یا ایکس باکس وان خود وارد کنید.
نحوه وارد کردن این پورت‌ها به سازنده و مدل روتر شما هم بستگی دارد، بنابراین بهتر است به وبسایت Portforward مراجعه کرده و نوع و مدل مودم خود را از لیست انتخاب کنید. این سایت برای هر مودمی آموزش مخصوص و قدم به قدم ارائه می‌دهد که دنبال کردن آن بسیار آسان است.


7.بعد از فروارد کردن پورت‌ها کنسول خود را ریستارت کرده، وارد بخش تنظیمات و Network شده و مراحل بالا را تکرار کنید تا ببینید حالا NAT Type در چه وضعیتی است. با انجام دادن درست مراحل بالا باید کنسول شما NAT Type 2 را نشان دهد. اما برای بعضی از بازی‌های خاص نیاز است که پورت‌های اضافه‌تری را نیز فروارد کنید که با مراجعه به صفحه پشتیبانی این بازی‌ها آن‌ها را پیدا خواهید کرد.