زومیت/ اسنپدارگون ۷۶۵، نخستین پردازنده‌ی کوالکام با مودم یکپارچه‌ی 5G و قدرتمندترین محصول میان‌رده‌ی این شرکت به‌حساب می‌آید.

کوالکام در کنار اسنپدارگون ۸۶۵، پرچم‌دار موردانتظار خود، عضوی جدید را نیز به‌ خانواده‌ی میان‌رده‌ی اسنپدراگون ۷۰۰ اضافه کرد. پردازنده‌ی جدید تراشه‌ساز آمریکایی جایگزینی برای اسنپدراگون ۷۳۰ به‌حساب می‌آید و در دو نسخه‌ به‌نام‌های اسنپدراگون 765 و اسنپدراگون 765G با تفاوت‌های جزئی در عملکرد در دسترس تولیدکنندگان قرار خواهد گرفت.

پردازنده‌های میان‌رده‌ی جدید کوالکام از نظر معماری تفاوت فاحشی با نسل گذشته ندارند. تفاوت نخست به تغییر در نوع چینش هسته‌های CPU‌ بازمی‌گردد. هسته‌های پردازشی قدرتمند اسنپدراگون ۷۶۵ به‌جای یک جفت یکسان، مانند آنچه از اسنپدراگون ۷۳۰ سراغ داریم، اکنون در قالب هسته‌های Prime و Gold تعیین شده‌اند. درحال حاضر اطلاعات دقیقی از جزئیات این چینش در دسترس نیست؛ اما احتمالا هسته‌ی Prime از حافظه‌ی کش L2 بیشتری نسبت به نمونه‌ی دیگر بهره خواهد برد.

فرکانس کاری هسته‌ی Prime در اسنپدراگون ۷۶۵ معادل ۲.۳ گیگاهرتز و در نسخه‌ی G برابر با ۲.۴ گیگاهرتز خواهد بود؛ اما فرکانس هسته‌ی Gold در هر دو پردازنده یکسان و برابر با ۲.۲ گیگاهرتز تعیین شده است. متأسفانه مهندسان کوالکام ریزمعماری هسته‌ها را تغییر نداده‌اند و بدین ترتیب هر دو هسته‌ی قدرتمند از هسته‌های Cortex-A76 بهره می‌برند؛ درحالی‌که اکسینوس ۹۸۰، رقیب سامسونگی اسنپدراگون ۷۶۵ از هسته‌های جدید A77 استفاده می‌کند.

در کنار هسته‌های قدرتمند مبتنی بر Cortex A76، کوالکام کماکان از ۶ هسته‌ی Cortex A55 با فرکانس کاری ۱.۸ گیگاهرتز، به‌عنوان کلاستر کم‌مصرف در هر دو پردازنده‌ی جدید اسنپدراگون ۷۶۵ و اسنپدراگون ۷۶۵جی استفاده کرده است. کوالکام ادعا می‌کند که واحد پردازش گرافیکی آدرنو ۶۲۰ به‌کاررفته در اسنپدراگون ۷۶۵ حدود ۲۰ درصد بهتر از آدرنو ۶۱۸ در اسنپدراگون ۷۳۰ عمل می‌کند؛ در‌حالی‌که برتری اسنپدراگون 765G در پردازش‌های گرافیکی به ۳۸ درصد نیز می‌رسد.

بزرگ‌ترین تغییر پردازنده‌های میان‌رده‌ی جدید به نوع مودم آن‌ها بازمی‌گردد. اسنپدراگون ۷۶۵ نخستین پردازنده‌ی کوالکام با مودم یکپارچه‌ی 5G‌ به‌حساب می‌آید. مودم جدید از نظر معماری و کارکردی تفاوتی با مودم مجزای X55 ندارد و صرفا از پهنای باند کمتری پشتیبانی می‌کند. سرعت دانلود و آپلود 4G LTE به‌ترتیب به ۱۲۰۰ و ۲۱۰ مگابیت‌برثانیه می‌رسد؛ درحالی‌که نرخ دانلود و آپلود 5G مبتنی‌بر sub-6 و mmWave در بیشترین حالت به ۳۷۰۰ و ۱۶۰۰ مگابیت‌برثانیه می‌رسد.

نکته‌ی جالب‌توجه دیگر درباره‌ی اسنپدراگون ۷۶۵ به فرآیند ساخت آن مربوط می‌شود. تولید پردازنده‌ی میان‌رده‌ی کوالکام برعهده‌ی سامسونگ با لیتوگرافی ۷ نانومتری EUV 7LPP قرار دارد؛ بنابراین پردازنده‌ی میانی کوالکام به‌لحاظ فنی فرآیند ساخت بسیار پیشرفته‌تری نسبت به پردازنده‌ی پرچم‌دار اسنپدراگون ۸۶۵ خواهد داشت؛ هرچند که در دنیای واقعی نمی‌توان انتظار برتری اسنپدراگون ۷۶۵ به ۸۶۵ را داشت.

انتظار می‌رود که نخستین دستگاه‌های مبتنی بر پردازنده‌های اسنپدراگون 765 و اسنپدراگون 765G در سه‌ماهه‌ی نخست سال ۲۰۲۰ از راه برسند.