دیجیتانو

آخرین اخبار فناوری و تکنولوژی جهان

واکسن آنفولانزا بیش از پیش در راه است

واکسن آنفولانزا بیش از پیش در راه است

سازمان غذا و داروی ایران توسط مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل خود زمان، قیمت و شیوه توزیع واکسن آنفولانزا را اعلام کرد.

مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل این سازمان، دکتر حیدر محمدی، علاوه بر ارائه توضیح در مورد زمان، شیوه پخش و قیمت نهایی واکسن آنفولانزا بیان کرد که با توجه به تصمیمات اخذ شده، از هر خانواده یک نفر می تواند به داروخانه مراجعه کرده و بعد از ثبت کردن کد ملی خود و دو عضو دیگر از خانواده، نهایتا سه عدد واکسن تحویل بگیرد.

بنابر اظهارات محمدی در مورد آخرین اخبار واردات و واگذاری این واکسن، امسال به دلیل اوضاع پیچیده ای که پاندمی کرونا ایجاد کرده است، میزان 2.5 میلیون واحد واکسن برای دسته هایی خاص از جمله بیماران قلبی-تنفسی، بیماران پیوندی، زنان باردار و افراد سالخورده و برخی افراد با بیماری هایی زمینه ای مهیا گشته است. وی عنوان کرد، در سال قبلی میزان واردات ما 250 هزار دز واکسن بود؛ اما امسال با در نظر گرفتن اوضاع پیچیده ناشی از جهانگیری کرونا، شاهد افزایش این میزان به 2.5 میلیون واحد واکسن خواهیم بود.

محمدی در ادامه خبر از توزیع رایگان واکسن آنفولانزا به گروه های در معرض خطر و کادر بهداشتی درمانی داد. این بخش از واکسن ها به صورت رایگان به معاون بهداشت در وزارت بهداشت تحویل داده خواهد شد. همچنین او زمان توزیع این واکسن ها را اول ماه مهر اعلام کرد.

واکسن انفولانزا و کرونا

افزایش قابل توجه مصرف عمومی واکسن

مدیرکل امور دارو گزارش داد که مسئولیت امسال سازمان غذا و دارو در تهیه واکسن برای عموم مردم، رشد محسوسی نسبت به سال قبل داشته است. بنابر اظهارات وی، سال پیش تقریبا 1.8 میلیون واحد واکسن آنفولانزا مصرف گشته بود، اما پیش بینی می شود امسال این رقم با در نظر گرفتن شرایطی که ویروس کرونا ایجاد کرده، به 16 میلیون واحد برسد.

دکتر محمدی اضافه کرد که امسال به خاطر رعایت اصول بهداشتی مانند استفاده از ماسک و فاصله گذاری اجتماعی پیش بینی می شود میزان ابتلا به بیماری آنفولانزا بسیار کمتر از سال گذشته باشد. محمدی تاکید کرد که لزومی ندارد همه اقشار مردم از واکسن آنفولانزا استفاده کنند و اولویت مصرف واکسن با افراد در معرض خطر همچون سالمندان بالای 65 سال، مبتلایان به بیماری های خاص و نقص سیستم ایمنی و زنان باردار است.

واکسن آنفولانزا

 

زمان توزیع

دکتر محمدی در مورد زمان توزیع این واکسن و شیوه واگذاری آن به داروخانه ها بیان کرد که بر مبنای زمان بندی سازمان، داروخانه ها اول ماه مهر واکسن های مربوط به سالمندان بالای 65 سال را دریافت خواهند کرد. وی ادامه داد که این گروه می توانند بعد از ارائه کارت ملی به داروخانه و ثبت کد ملی خود واکسن را تحویل بگیرند. بنابر اظهارات وی، در مرحله بعد سهم های دیگر واکسن آنفولانزا در اختیار داروخانه ها قرار خواهد گرفت. دیگر گروه های مشمول می توانند با همراه داشتن کارت ملی جهت دریافت واکسن به داروخانه مراجعه کنند.

او همچنین اضافه کرد که با در نظر گرفتن شرایط پیش آمده توسط کرونا، کم کردن از رفت و آمدها و لزوم رعایت فاصله گذاری اجتماعی در داروخانه ها، شیوه واگذاری واکسن به گونه ای برنامه ریزی شده که برای دریافت سه عدد واکسن برای هر خانواده، مراجعه یکی از اعضای خانواده با کارت ملی خود و دو عضو دیگر، کافی باشد. بنابر اعتقاد وی این روش به حفظ فاصله گذاری اجتماعی داخل داروخانه و پیشگیری از سوءاستفاده های احتمالی در این زمینه کمک می کند.

واکسن

قیمت واکسن

مدیرکل امور دارو در مورد قیمت نهایی واکسن اعلام کرد که سه قیمت وجود خواهد داشت. دسته اول در واقع همان 2.5 میلیون واحد ذکر شده است که رایگان خواهد بود. محمدی افزود، دسته دوم واکسن ها مخصوص افراد بالای 65 سال می باشد و قیمتی معادل 42 هزار تومان خواهد داشت. تهیه این واکسن برای این گروه به وسیله ارائه کد ملی به داروخانه مربوطه صورت می پذیرد. وی افزود قرار است واکسن سه ظرفیتی برای اطفال زیر 5 سال هم به داروخانه ها تحویل داده شود.

وی تاکید داشت که اگر سطح تقاضا برای دریافت واکسن بیش از 16 میلیون واحد پیشبینی شده باشد، سازمان غذا و دارو مجبور به وارد کردن واکسن با ارز نیمایی است، در این حالت قیمت واکسن آنفولانزا بیشتر از مقدار قبل خواهد بود.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *