دیجیتانو

آخرین اخبار فناوری و تکنولوژی جهان

ویروس کووید 19 چهار جهش ژنتیکی تازه در ایران داشته است

ویروس کووید 19 چهار جهش ژنتیکی تازه در ایران داشته است

بنابر گزارش مدیر کمیته مطالعات ژنتیکی ویروس کووید 19 پژوهشگاه ملی، 23 جهش تازه از ویروس کرونا در ایران ثبت شده که 4 عدد از آن ها خاص کشور ایران می باشد.

محمدعلی ملبوبی، مدیریت این کمیته در پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست و فناوری، خبر از پیدایش 23 گونه جهش یافته از ویروس کرونا در کشور داد که 4 جهش تنها مربوط به خود ایران است. ملبوبی «ردیابی ژنتیکی ویروس کووید 19 در ایران» را، یک طرح از طرح های تصویب شده در پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک اعلام کرد و طبق گفته های او، چهار محقق مسئول بررسی و انجام پژوهش روی این موضوع بوده اند.

بنابر به اظهارات ملبوبی، برنامه «ردیابی ژنتیکی ویروس کووید 19 در ایران» طی دو مرحله به اجرا رسیده است. وی در مورد مرحله اول بیان کرد که در این قسمت نمونه هایی از ایرانیان گرفته شد و بعد از تکثیر 4 ژن از بین آن ها، جهش هایی با توالی خاص در آن ها دیده شد.

کرونا ویروس

مرحله اول

ملبوبی بیان کرد، هدف ما از اجرای قسمت اول ردیابی ژنتیکی ویروس کووید 19 در ایران، دستیابی به اطلاعات مقدماتی با تکیه بر نتیجه های بدست آمده از جداسازی جهش های ویروس کووید 19 بوده است. او افزود به خاطر بی نظمی جهش های ویروس کرونا در شناسایی مولکولی، این کار کمک شایانی به افزایش دقت کیت های تشخیص کرونا در ایران و کشورهای همسایه خواهد کرد. بنابر بیانات یکی از اعضای کمیته علمی پژوهشگاه ملی ژنتیک ایران، هنوز هم شناسایی مولکولی دارای 30 تا 40 درصد خطا می باشد که به احتمال قوی جهش های ویروس کووید 19 یکی از عوامل آن است.

ملبوبی مدیر این کمیته، اجرای این برنامه را به منظور کاهش هزینه و زمان لازم برای تولید واکسن بر مبنای نتایج این پژوهش، ضروری می داند. او عنوان کرد، هر چه شناخت ما از ویروس کووید 19 بیشتر باشد در عمل واکسن بهتری خواهیم ساخت، حتی بعد از تولید واکسن با افزایش شناخت از ویروس کرونا می توان واکسن را ارتقا داد و عملکرد آن را بهبود بخشید. ملبوبی مقصود ایجاد کمیته مطالعات ژنتیکی ویروس کووید 19 را آگاهی از ژنوتیپ ویروس کرونا عنوان کرد، طبیعتا این شناخت منجر به به کارگیری داروهایی اثرگذارتر و درمان هایی مطلوب تر برای بیماران این ویروس خواهد شد.

بنابر گزارش مهر، دکتر ملبوبی در مورد رابطه بین جهش ویروس با قدرت سرایت، بیماری زایی، قومیت، سن و… عنوان کرد که کاملا مشروط به مشخص شدن نتایج این تحقیقات خواهد بود. او عنوان کرد در این پژوهش، مقایسه ای بین نمونه های موجود در کلینیک پژوهشگاه و نمونه های مرجع خارج از ایران صورت گرفت که مشخص کرد 23 جهش در نمونه های ایرانی ویروس وجود دارد.

کرونا

مرحله دوم

دکتر ملبوبی بیان داشت که در مرحله دوم برنامه «ردیابی ژنتیکی ویروس کووید 19 در ایران»،طرح های پایپ لاین نرم افزاری جهش های ویروس کووید 19 در ایران و جهان ترسیم شده و مورد مقایسه قرار گرفتند. او اضافه کرد، در طی این مطالعات معلوم شد که از میان این 23 جهش شناسایی شده، تعداد 4 جهش مخصوص خود ایران بوده و در دیگر کشورها دیده نشده است؛ در واقع هیچ یک از این 4 جهش در بین 80 هزار جهش کلی ویروس کووید 19 نبود، بلکه فقط در میان ایرانی ها مشاهده شده است. همچنین ملبوبی از حضور 5 جهش مشترک میان اکثر بیمارهای ایرانی و 33 کشور دیگر درگیر ویروس صحبت کرد.

او بیان کرد که کشورهای آمریکا، انگلیس و فرانسه به ترتیب دارای بالاترین میزان مطالعات روی ژنوم ویروس کووید 19 هستند، ایران هم در این عرصه پژوهش هایی به انجام رسانده و در دست اجرا دارد. وی افزود این در صورتی است که خیلی از کشورها به طور کلی وارد عرصه بررسی ژنتیکی ویروس نشده اند.

ملبوبی اضافه کرد که اقدامات بیشتری برای شناسایی جهش های دیگر در دست انجام است، چرا که هر چه زمان می گذرد ویروس دچار جهش و تغییرات بیشتری می شود. بنابر اظهارات ملبوبی جهش ژنتیکی در ویروس ها گردآوری شده و این به آن معناست که اگر بیماری به شخص دومی انتقال پیدا کند ویروس در بدن او دچار جهش خواهد شد؛  به همین صورت در بدن فرد سوم نیز جهشی دیگر را تجربه خواهد کرد.

یکی از اعضای کمیته پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک افزود که پیش از آنکه شیوع ویروس در چین به پاندمی تبدیل شود، بعضی از کارشناسان با تحقیق روی حیوانات نسبت به آمادگی انسان ها برای رویارویی با این ویروس قدرتمند اعلام خطر کرده بودند؛ هرچند امروز کرونا به انسان انتقال پیدا کرده و جهش های جدید آن منجر به عوض شدن رفتارهای عمومی ویروس می شوند.

ویروس کرونا

جهش های جدید

ملبوبی بیان کرد، قبلا اروپا و ایران شاهد جهشی در ویروس بودند که باعث افزایش قدرت تکثیر ویروس در بدن افراد می شد. یکی از اعضای کمیته پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک بیان داشت این گونه جهش یافته از ویروس قدرت مبتلا کردن انسان های بیشتری را داراست به طوری که یک فرد مبتلا می تواند 340 تن را بیمار کند. ملبوبی این موضوع را هم خاطر نشان کرد که معمولا یه جهش تاثیر خاصی ندارد، اما باز هم وقتی که در بدن انسان دیگری جهش تازه بیابد، توانایی اثرگذاری روی او را خواهد داشت.

بنابر اظهارات ملبوبی تا امروز بیشتر از 80 هزار ژنوم ویروس کووید 19 از میان 91 کشور تعیین توالی گشته و در ایران هم 15 ژنوم مورد تعیین توالی قرار گرفته اند؛ از این میان 6 ژنوم کامل از ایران و 9 ژنوم کامل از مسافران ایرانی در استرالیا، کانادا،امارات و 97 ناحیه ژنی (در مجموع 123 توالی) تعیین توالی گشته اند.

یکی از اعضای کمیته پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک با تکیه بر نتایج این تحقیقات، بالاترین میزان تغییرات را در ناحیه انتهایی ژنوم ویروس کرونا و ژن N عنوان کرد.

خبر دیگری که ملبوبی داد، امکان دستیابی به تحقیقات بنیادی و پایه ای پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک بود. وی بیان کرد که پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک تصمیم دارد تا پایگاه داده ویروس کووید 19 را روی سایت پژوهشگاه آپلود کند و به طریق، اطلاعات خارجی و ایرانی در مورد پژوهش هایی مربوط به کرونا در اختیار عموم قرار گیرد.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *